Befoglalt terek
Csoportos üvegművészeti kiállítás
A Befoglalt terek című üvegművészeti kiállítás 5 kiváló alkotó munkáját mutatja be, akik művészi narratíváikat az üveg médiumán keresztül fejezik ki egyedi technológiák fejlesztésével, valamint az üveg által befoglalt formák és a formát befoglaló üveg lehetőségeivel játszva. Külső-belső, pozitív és negatív terek, formák, zárványok, melyeket kitölt és közrefog az olvadó üveg, és amelyek a fény által átjárva kelnek életre, látványos és rejtett tereket nyitva meg a szemünk előtt.
Az alkotók saját konceptuális és művészi attitűdjük alapján absztrakt és figuratív kategóriákban, de ezen belül is sajátos témákon dolgozva, egyedi nyelvezettel fogalmazzák meg gondolataikat.
Az üvegművészet a művészetek egy nagyon specifikus területét foglalja el, az iparművészet és a képzőművészet spektrumán mozog. Szépít, ha kell, de kendőzetlenül őszinte is, megmutat és torzít, dimenziókat tár fel és rejt el. Az üveg hol csillog és kápráztat, hol magába fojtja a fényt. Könnyedén lebegő, de nyers és rideg is, kontúrjai lágyak vagy élesek a kifejezés majdnem végtelen lehetőségét adva a művészek kezébe.
Aki üvegben gondolkodik, formával, térrel, fénnyel és árnyékkal, reflexiókkal is gondolkodik, valósággal és torzítással az anyag nyelvén. Forrón, folyadékként befoglalja a teret, formát ölt, betölt, textúrákat vesz magára; megdermedve őriz. Mesél a létezésről absztraktan és elbeszélően. Az üveg terei olyan metafizikai terek, amelyek nemcsak a valóságot, hanem annak illúzióját is megmutatják tükröződve, reflektálva az optikai valóságra, amely a befogadó számára személyes valósággá válik. Rejtett dimenzióit a fény teremti meg.
Az üvegművész kapcsolata az anyaggal személyes alkotói létezés. Ismernie kell az üveg nyelvét, az ábécéje minden betűjét. Az anyag mesterének kell lenni, hogy ezzel a sajátos kifejezési formával tudjon megszólalni. Mindez nemcsak használat, de párbeszéd az anyaggal: kísérletező, örök kíváncsiság, útkeresés a saját narratívák megfogalmazása és bemutatása felé.
A Befoglalt terek c. tárlat alkotói az anyag és a művészi kifejezés nagy mesterei. A kiállításon a művészek legfrissebb munkái láthatóak:
Bihari Kristóf levegőbuborékot csapdába ejtve rajzol a térbe olykor szakrális rajzolatokra emlékeztető, űrbéli, lebegő konstrukciókat. Borkovics Péter arany fátyollal hoz létre és nyit meg lenyűgözően látványos és titkos tereket, míg Edőcs Márta rétegeket soroló, fehér, áttetsző, leheletnyi belső terei és színes sejtszerű kompozíciói ejtenek rabul. Van, hogy a vonal az anyag által lép a térbe Czebe István alkotásain, absztrahált figurális, graffiti rajzai eleven részletekkel gazdagodva manifesztálódnak. Sipos Balázs figuratív üvegszobrai játékos szarkazmussal élve szembesítenek önmagunkkal, míg színes panelje Johannes Itten előtt tisztelegve az üveggel való mesteri színalkotás.
A kiállításon a kortárs üvegművészethez kapcsolódó művészi látásmódok és gondolatok széles horizontja tárul fel. A műalkotások mellett a műfaj egyedi világát, a művek részleteit feltáró nyomatok, valamint a művészeti ág műhelytitkaiba is betekintést engedő kísérőprogramok kísérik a kiállítást.
Kiállító művészek: BIHARI Kristóf, BORKOVICS Péter, CZEBE István, EDŐCS Márta, SIPOS Balázs
A "Befoglalt terek című üvegművészeti csoportos kiállítás a Faur Zsófi Galériában" szakmai program megvalósítását 2024. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.